Projekt domu z garażem
razem czy osobno ??
Projekt domu z garażem to już niemal standard. Szczególnie wtedy, kiedy decydujemy się na budowę wymarzonego domu poza centrum miasta czy też na jego obrzeżach. Codzienne dojazdy, ale i odmienny cykl dnia mieszkańców sprawiają, że coraz częściej rodzina posiada więcej niż jeden samochód. W takiej sytuacji wygodnym rozwiązaniem jest posiadanie garażu nawet dwustanowiskowego. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór projektu domu z garażem, warto przyjrzeć się ważnej kwestii.
Niewiele osób planujących budowę domu wie, że prawidłowe umiejscowienie garażu, znacząco wpływa na zapotrzebowanie na ogrzewanie całego budynku. Dlaczego tak się dzieje?
Różne strefy termiczne
W pomieszczeniach mieszkalnych, aby panował w nich komfort termiczny, temperatura powinna wynosić ok. +20°C (w łazienkach +24°C). Natomiast w garażu, wystarczającą temperaturą do jego użytkowania jest +5°C. Tak znacząca różnica, w wymaganiach termicznych pomieszczeń o różnym przeznaczeniu użytkowym, sprawia że już na etapie wyboru projektu domu powinniśmy rozważyć wybór takiego, w którym łatwo będzie wyodrębnić 2 strefy:
- ogrzewaną – mieszkalną tj. pokój dzienny i sypialnie, łazienki
- nieogrzewaną – pomocniczą tj. garaż, pomieszczenie gospodarcze etc.
Dzięki zastosowaniu oddzielnych stref termicznych (OPCJA 1), garaż nie musi być ogrzewany. Jednocześnie jako nieogrzewany, poprzez swoje umiejscowienie nie będzie wychładzał pomieszczeń mieszkalnych i przyczyniał się do zwiększenia zapotrzebowania domu na ogrzewanie. Dodatkowo unikniemy przedostawania się spalin z garażu do pomieszczeń mieszkalnych.
OPCJA 1 OPCJA 2 OPCJA 3
Natomiast wybierając projekt z garażem wbudowanym w bryłę domu, należy pamiętać, że będzie musiał być on ocieplony i ogrzewany (OPCJA 3), a tym samym niepotrzebnie zwiększy zapotrzebowanie na ogrzewanie o ok. 20-40%. W przeciwnym wypadku, jeśli zdecydujemy się na garaż nieogrzewany (OPCJA 2), będzie powodował on tylko straty ciepła poprzez występujące tam mostki termiczne i cyrkulację zimnego/ciepłego powietrza pomiędzy garażem a wnętrzem domu.
Zastosowanie tak prostej zasady, pozwoli na ograniczenie niepotrzebnej i niekontrolowanej ucieczki ciepła z domu. Jest to szczególnie ważne, kiedy chcemy aby nasz dom był wysoce energooszczędny. Powinniśmy zadbać również o dobrą #1 termoizolację wszystkich przegród zewnętrznych budynku, aby zminimalizować mostki termiczne, a także o jego #6 szczelność powietrzną.
Podwójna korzyść finansowa
Takie rozwiązanie, czyli temperaturowe strefowanie budynku, przyczyni się do obniżenia kosztów zarówno eksploatacyjnych jak i inwestycyjnych, ponieważ w znaczący sposób:
- zmniejszamy powierzchnię ogrzewaną
- unikamy wychłodzenia pomieszczeń mieszkalnych przez garaż
- oszczędzamy na izolacji termicznej przegród zewnętrznych (ścian, posadzki, dachu) budynku garażowego
- obniżamy koszty zakupu stolarki drzwiowej i bramy garażowej – o podwyższonej szczelności i parametrach termicznych
Najbardziej energooszczędne domy pasywne i niskoenergetyczne projektowane są według powyższych zasad.