Budowa domu Hexa Green
Budowa domu wysoce energooszczędnego wcale nie musi być skomplikowana – poniżej fotorelacja* z realizacji projektu HG 04_II energo+ w standardzie niskoenergetycznym wraz z rekomendacją właścicieli, którzy spełnili już swoje marzenie o nowym domu – Pani Agaty i Pana Grzegorza.
„Projekt HG 04 jest dowodem na to, że dom niskoenergetyczny czy niemal pasywny nie musi być kosztowny. Jest też zaprzeczeniem tezy, że budową takich domów muszą zajmować się wyłącznie wyspecjalizowane ekipy z doświadczeniem w tym kierunku. Dzięki szczegółowym informacjom zawartym w projekcie, budowę poprawnie zrealizowali fachowcy, dla których był to pierwszy dom tego typu.”
Od rozpoczęcia budowy do jej zakończenia minął tylko rok a właściciele, dzięki dobrej organizacji budowy, mieszkają już w swoim wymarzonym domu.
* autorami zdjęć są inwestorzy
Fotorelację z budowy domu pasywnego znajdziesz pod tym aktywnym linkiem >> HG 06_passive <<
Przewiń w prawo, aby zobaczyć pokaz slajdów >>
PRACE ZIEMNE
Przewiń w prawo, aby zobaczyć pokaz slajdów >>
Pierwsze wbicie łopaty połowa września 2019 r.
Rozpoczęto prace ziemne / przygotowawcze pod płytę fundamentową. Pierwszym etapem było zdjęcie humusu, czyli wierzchniej warstwy ziemi oraz geodezyjne wytyczenie ścian konstrukcyjnych budynku na działce. Wykonano główne podejścia instalacyjne (oraz dolot powietrza do kominka*, który był marzeniem inwestorów). Kolejnym etapem było przygotowanie podbudowy** pod płytę fundamentową, którą stanowi warstwa kruszywa.
* Kominek w domu pasywnym / niskoenergetycznym? więcej info >>
** Na etapie adaptacji każdego projektu do działki, należy wykonać badanie gruntu, tak aby zweryfikować występujące lokalnie warunki nośności gruntu oraz poziom wód gruntowych.
PŁYTA FUNDAMENTOWA
Przewiń w prawo, aby zobaczyć pokaz slajdów >>
Dla płyty fundamentowej wykonano szalunek oraz przygotowano tzw. ‚wannę’, czyli izolację termiczną (poziomą i pionową). Następnie ułożono hydroizolację i pręty zbrojeniowe, a całość wypełniono betonem. W zewnętrznym obrysie płyty fundamentowej pozostawiono pręty zbrojeniowe dla trzpieni konstrukcyjnych ścian.
ŚCIANY KONSTRUKCYJNE
Przewiń w prawo, aby zobaczyć pokaz slajdów >>
Tylko 4 dni trwało wznoszenie zewnętrznych ścian konstrukcyjnych z bloczków silikatowych.
Podczas budowy ścian zewnętrznych zastosowano nadproża prefabrykowane nad otworami okiennymi i drzwiowymi, co zdecydowanie ułatwiło i przyspieszyło prace murarskie (brak konieczności wykonywania dodatkowych szalunków oraz oszczędność czasu przy ewentualnym wiązaniu betonu). Istotny jest również fakt, że nadproża te są „cieplejsze” niż betonowe, co dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia mostków termicznych w strefie otworów okiennych i drzwiowych. Kolejnym etapem było wykonanie drewnianych szalunków dla żelbetowych trzpieni ścian oraz wieńca. Następnie zostały wymurowane ściany szczytowe i wykonane ww. elementy konstrukcyjne.
KONSTRUKCJA I POKRYCIE DACHU
Przewiń w prawo, aby zobaczyć pokaz slajdów >>
Po 2 miesiącach od rozpoczęcia budowy domu, gdy ściany zewnętrzne konstrukcyjne były już gotowe, przyszedł czas na montaż drewnianej konstrukcji dachu. Na budowę przyjechały gotowe prefabrykowane wiązary, uprzednio wykonane w autoryzowanym zakładzie produkcyjnym, stąd ich montaż na budynku trwał tylko 1 dzień. Dźwigary drewniane zakotwiono w żelbetowym wieńcu ścian zewnętrznych. Na tak przygotowaną konstrukcję dachu należało ułożyć wiatroizolację, podkonstrukcję drewnianą oraz pokrycie dachowe w postaci blachy na rąbek.
Widoczny na kolejnych slajdach komin zewnętrzny jest częścią kominka*
* Kominek w domu pasywnym / niskoenergetycznym? więcej info >>
ŚCIANY WEWNĘTRZNE / STROP DREWNIANY
Przewiń w prawo, aby zobaczyć pokaz slajdów >>
Równolegle trwało wznoszenie ścian wewnętrznych (działowych) – również z bloczków silikatowych. Po ukończeniu ich budowy, powstała podkonstrukcja dla stropu drewnianego (nad parterem), do spodu której została przymocowana paroizolacja oraz płyty OSB. Natomiast od strony strychu nieużytkowego całość została ocieplona wełną mineralną.
UWAGA: Ważnym elementem podczas budowy domów wysoce energooszczędnych jest eliminacja mostków termicznych jak i szczelność budynku, którą zapewniają ciepłe i szczelne połączenia m.in. przegród zewnętrznych oraz komponentów budowlanych. Dodatkowe informacje znajdują się w naszych projektach domów.
STOLARKA OKIENNA I DRZWIOWA
Przewiń w prawo, aby zobaczyć pokaz slajdów >>
W pół roku od rozpoczęcia budowy domu został osiągnięty tzw. SSZ, czyli stan surowy zamknięty. Zamontowano stolarkę okienną i drzwiową, wykonano szczelny i ciepły (choć niepełny) montaż okien. W późniejszym czasie zamontowano również żaluzje fasadowe (zewnętrzne), dzięki którym dom nabrał 'klimatu’ a budynek nie będzie przegrzewał się latem.
„Okna skierowane na wschód, południe i zachód wpuszczają do domu dużo światła, co szczególnie docenia się w okresie jesienno-zimowym. Oprócz zysków cieplnych dają też komfort psychiczny związany z większą ilością światła dziennego. Jednocześnie nadmiar słońca w okresie letnim ograniczamy żaluzjami zewnętrznymi – dodaje Pani Agata. Najczęściej powtarzające się opinie gości o naszym domu: “bardzo zgrabny domek”, “duża przestrzeń”, “z zewnątrz nie widać, że jest taki duży”. Efekt wzmacnia wysoki i przestronny salon z dużymi przeszkleniami oraz widokiem na przestrzeń z naturalnymi łąkami.”
INSTALACJE WEWNĘTRZNE
Przewiń w prawo, aby zobaczyć pokaz slajdów >>
Wykonano montaż instalacji wewnętrznych m.in. elektryki i wod.-kan. Natomiast instalacje wentylacji (przed tynkami) oraz ogrzewania podłogowego (przed wylewkami) były wykonywane w międzyczasie prac wykończeniowych „mokrych” (etap poniżej).
„Budynek jest dobrze przemyślany i zaprojektowany pod względem materiałów oraz źródła ciepła. Ogrzewanie podłogowe jest efektywne z niskotemperaturowym źródłem, którym jest pompa ciepła. Rekuperacja, która oprócz odzysku ciepła, ma tą dodatkową zaletę, że nie wpuszcza do domu smogu w zimie czy owadów i pyłków traw w lecie. Przemyślany rozkład pomieszczeń powoduje, że instalacje są krótkie, a tym samym mniej kosztowne zarówno podczas ich montażu jak i długoletniej eksploatacji domu.”
SUFIT / TYNKI WEWN. / WYLEWKA
Przewiń w prawo, aby zobaczyć pokaz slajdów >>
Wiosną przyszedł również czas na prace wykończeniowe wewnątrz domu.
Do stropu drewnianego została zamontowana podkonstrukcja oraz sufit z płyt gk, pozostawiając w ten sposób przestrzeń instalacyjną dla elektryki i kanałów wentylacji. Po zabudowie sufitu podwieszanego wykonano tynki ścienne i sufitowe. Równolegle dokończono montaż wodnego ogrzewania podłogowego oraz wylewkę, która efektywniej przewodzi ciepło instalacji grzewczej.
ELEWACJA
Przewiń w prawo, aby zobaczyć pokaz slajdów >>
Właściciele wymarzonego domu, mogli w nim zamieszkać po niespełna roku (wrzesień 2020 r.) od czasu rozpoczęcia budowy.
Elewacja domu została zaizolowana termicznie oraz zagruntowana; jej ostateczne wykończenie wraz z zadaszeniem tarasu będzie realizowane na wiosnę 2021 roku
Niedługo po odbiorze technicznym domu, właściciele skorzystali z programu dofinansowania „Mój prąd” i zamontowali instalację fotowoltaiczną, która dodatkowo obniża koszty eksploatacji wymarzonego domu.
W kolejnym etapie planowane jest magazynowanie wody deszczowej, celem jej późniejszego ponownego wykorzystania (np. do podlewania ogrodu); również i w tym przypadku istnieje możliwość skorzystania z programu dofinansowania „Moja woda”.
* szczegóły programów dofinansowania pod ww. aktywnymi linkami.
Jak widać budowa domu wysoce energooszczędnego wcale nie jest trudna! Czy to wszystko, aby zbudować taki dom? Szczerze mówiąc… nie, ale kluczowe wskazówki wykonawcze zawarte są w naszym Projekcie Budowlanym.
Poniżej opinia inwestorów budowy tego domu:
„Jeśli miałbym jeszcze raz wybierać projekt i budować dom, to ponownie wybrałbym Hexa Green. Jesteśmy zadowoleni z projektu, który pod względem rozkładu i energooszczędności – poza paroma kosmetycznymi zmianami – idealnie nam odpowiadał, stąd wybraliśmy to biuro, a nie inne. Dla mnie tylko jedna rzecz w projekcie nie była jasna, więc zadzwoniłem do biura po odpowiedź i uzyskałem ją. Dla ekip budowlanych projekt był czytelny i nie zgłaszali żadnych problemów, tak samo jak dla kierownika budowy. W sumie minął niecały rok i możemy już mieszkać!” – dodaje Pan Grzegorz.
„Nasz dom miał być maksymalnie prosty o niewielkim metrażu. I właśnie taki jest. Ma bardzo funkcjonalny układ, na którym nam zależało, z podziałem na część prywatną i dzienną. Duża kuchnia z dodatkową spiżarką, a w salonie z jadalnią wystarczająco przestrzeni, aby stała się ona centrum życia rodziny. Przestronna jest również sypialnia, jak i pokoje dzieci. Obawialiśmy się, że łazienka będzie zbyt mała lub że będzie brakowało nam w niej okna, ale zastosowanie białych płytek i dużego lustra optycznie ją powiększyło i rozjaśniło. Pomieszczenie techniczne, które ze względu na czyste źródło ciepła, może jednocześnie pełnić funkcję pralni.”
„Wiele można zaoszczędzić, dzięki prostej bryle na planie prostokąta z dwuspadowym dachem, bez zbędnych elementów jak betonowy strop, okna dachowe czy kominy i zastosowaniu rozwiązań takich jak płyta fundamentowa, prefabrykowane wiązary czy nadproża. Dom jest szybki w budowie – nie jest wymagane czasochłonne mierzenie, obrabianie, docinanie, ograniczone są też przestoje technologiczne na wiązanie betonu czy osiadanie budynku, zminimalizowana jest ilość odpadów, co również przekłada się na końcowy koszt budowy.” – dodaje Pani Agata.
Podsumowują inwestorzy zadowoleni z projektu HG 04_II energo+, który stał się ich wymarzonym domem.
Co nas ogromnie cieszy. Dziękujemy