#6 szczelność budynku
Szczelność powietrzna budynku określa ilość powietrza, które w niekontrolowany sposób może uciekać z jego wnętrza na zewnątrz (lub też może przedostawać się z zewnątrz do wewnątrz), jednocześnie zwiększając zapotrzebowanie na energię do ogrzewania zimą (ew. chłodzenia latem).
W celu precyzyjnego określenia poziomu szczelności, przeprowadza się test tzw. Blower Door Test, który należy wykonać jeszcze na etapie prac wykończeniowych, w celu zlokalizowania i wyeliminowania do minimum wszystkich nieszczelności domu. Najczęściej są to:
- połączenia przegród budowlanych: dachu/stropu/ściany
- montaż okien/drzwi
- przejścia instalacyjne przez przegrody zewnętrzne
Test szczelności, w uproszczeniu, polega na wytworzeniu w budynku różnicy ciśnień na poziomie 50 Pa (stąd nazwa parametru n50) i pomiarze krotności wymian (ucieczki) powietrza w ciągu jednej godziny. Obecnie obowiązujące w Polsce warunki techniczne (WT) budynków określają szczelność budynków na poziomie:
- n50 ≤ 0,6 h‾¹ dla pasywnych
- n50 ≤ 1,0 h‾¹ dla niskoenergetycznych
- n50 ≤ 3,0 h‾¹ z wentylacją grawitacyjną
Powyższe zestawienie pokazuje, że domy pasywne są ponad 5-krotnie bardziej szczelne niż te standardowe, więc i niepotrzebna ucieczka ciepła z budynku jest również 5-krotnie mniejsza! Warto pamiętać, że występowanie nieszczelności w budynku, to nie tylko zwiększenie kosztów ogrzewania/ew. chłodzenia, ale także:
- mniej efektywny odzysk ciepła z wentylacji mechanicznej
- skraplanie się pary wodnej na ścianach
- rozwój grzybów czy pleśni
- uszkodzenia elementów konstrukcji oraz powstawanie rys i spękań
Jeśli planujesz budowę domu
warto już dziś pomyśleć o standardzie przyszłości…
pasywnym lub niskoenergetycznym.